Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos valdybos ir ekspertų tarybos narių grupės nuomonė

Dėl Reformatų sodo projekto trūkumų

2018 08 20

Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga (LKAS) neturėtų proteguoti projekto, kurio autorė ir kiti susiję asmenys yra LKAS nariai. Projekto vertinimas privalo remtis vien profesiniais argumentais.

Pritariame kolegų dalykiškoms pastaboms, pasakytoms  2018 08 07 LKAS kartu su reformatų bendruomene organizuotame minėto projekto aptarime. Atkreipiame dėmesį, jog atlikto projekto kokybė nebuvo vertinama kraštovaizdžio architektūros ekspertų.

Manome, tokio projekto vykdyti negalima. Visus narius, kurie pritaria, kviečiame pasirašyti.

Milda Aidukaitė

Aurelija Lozuraitienė

Jūratė Paragytė

Regimantas Pilkauskas

Alvydas Žickis

Priedas: Pastabos Reformatų sodo projektui

„Vilniaus plano“ parengtame Reformatų sodo projekto plane šiaurinėje dalyje projektuojamas tako ovalas. Jis juosia tankų viduramžį liepyną ir vakaruose užlipa ant Vilnios slėnio šlaito. Tuo tarpu dabar išlikę takai eina tiesiai prie laiptų, yra paprasti ir patogūs. Ovalas gerokai sukomplikuotų pėsčiųjų judėjimą.

Ovalo šiauriniame pakraštyje numatytas dekoratyvinis šaltinėlis, šlaite ištrykštantis ir nuvingiavęs į pašlaitę pradingstantis. Perteklingas ir išlaidingas vandentiekio vandens panaudojimas šioje vietoje yra be prasmės.

Apskritai šioje Vilnios slėnio pašlaitėje geriausiai tiktų dabar susiklostęs stačiakampis takų tinklas, nekeičiantis žemės paviršiaus aukščių ir taip apsaugantis ten augančius medžius nuo žemės nukasimų ir užpylimų.

Sodo projekte labai svarbu išryškinti ir pažymėti buvusių kapinių plotą, nekreipiant dėmesio į tai, kad dalis palaidotųjų kaulų 1983 m. buvo iškasta ir išvežta. Šį plotą reikėtų pažymėti pastatant vieną arba keletą kryžių, nes čia buvo palaidoti krikščionys.

Vaikų žaidimo aikšteles kurti ant šlaito nederėtų, nes greta yra pakankamai lygių paviršių.

Reformatų sodo projekte numatyta daug įvairaus aukščio genėtų gyvatvorių. Šios iš Renesanso ir Baroko laikų atėję augalų panaudojimo formos šių laikų visuomeniniuose želdynuose neturėtų būti naudojamos. Natūralios augalų formos yra gražiausios ir žmonių paprastai geidžiamiausios.

Laukymių yra sodo centrinėje dalyje ir naujų kurti iškertant medžius nereikėtų. Miesto centre poilsio vietos ir po medžiais yra pageidautinos.

Pasodinti laisvai augančių ūksmingų krūmų juostą palei Pylimo gatvę būtų prasminga. Ji atskirtų sodo erdvę nuo gatvės ir apsaugotų nuo gatvės triukšmo.

Parengė Regimantas Pilkauskas

Vienas atsakymas į “Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos valdybos ir ekspertų tarybos narių grupės nuomonė”

  1. Aš tai pradėčiau nuo to, kad čia yra visuomenei svarbus objektas ir tokiam objektui (ir panašiems) būtinas konkursas. Aiškūs ir vieši vertinimo kriterijai ir patys vertinimai. Turėtų būti konkursinių darbų recenzijos. Dalis vertinimo galėtų būti iš visuomenės, kita dalis iš komisijos. Komisijos negali sudaryti nekompetetingi nariai, politikai ar savivaldybės įmonių darbuotojai juolabiau vadovai (suinteresuoti žmonės). Užtektų, kad komisijoje savivaldybę atstovautų plėtros departamento direktorius. Ir viskas turėtų būti vieša, net ir vertinimai turi būti skelbiami su komisijos narių pavardėmis ir vertinimo balais. Gal tada būtų galima išvengti „euroremontų“ ?

Komentarai uždrausti.